foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Witamy serdecznie internetowych gości!

Zapraszamy do zapoznania się z stroną internetową naszego osiedla. Na stronie znajdziecie informacje dotyczące historii osiedla, prac zarządu, a także bieżące informacje i ogłoszenia.

×

Błąd

Could not load feed: http://www.tarnobrzeg.pl/web/guest/home/-/asset_publisher/k2Wr/rss?p_p_cacheability=cacheLevelPage

Pomnik Jana Długosza

Pomnik został wzniesiony w 2011 roku z inicjatywy Zarządu Osiedla Miechocin i Pana dr Adama Wójcika – dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dla upamiętnienia Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. Miechocin, jako jedna z najstarszych średniowiecznych osad i parafii położonych w widłach Wisły i Sanu szczyci się blisko 600-letnimi tradycjami oświatowymi. Istnieją pewne przesłanki, iż znany z działalności filantropijnej Jan Długosz mógł przyczynić się do rozwoju szkoły parafialnej w Miechocinie, która ze względu na wysoki poziom nauczania w XVI i XVII wieku nosiła zaszczytne miano Akademii Miechocińskiej stając się jednocześnie szkołą filialną Akademii Krakowskiej.

Do wykonania pomnika wykorzystano stanowiący cenną osobliwość geologiczną ważący 7,5 tony polodowcowy głaz narzutowy pochodzący w wyrobiska pogórniczego zlokalizowanego na terenie dawnego Machowa, na którym umieszczono pamiątkową tablicę z tekstem autorstwa dr Adama Wójcika o treści:

obelisknapis

Uroczystego odsłonięcia pomnika w obecności przedstawicieli świata nauki w osobach prof. dr hab. Franciszka Ziejki – rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wybitnych historyków prof. dr hab. Feliksa Kiryka – rektora Akademii Pedagogicznej w Krakowie i prof. dr hab. Władysława Serczyka dokonali w dniu 22.IX.2011 r. ordynariusz sandomierski ks. bp dr Krzysztor Nitkiewicz wraz z Prezydentem Miasta Tarnobrzega Norbertem Mastalerzem.

Zdjęcia z uroczystości w galerii!

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 3

Wczoraj 27

Bieżacy tydzień 152

Bizący miesiąc 613

Ogółem 19822

Pogoda

Weather data OK.
Tarnobrzeg
-1 °C